2025-07-29
Under sensommaren rustas återvinningscentralen i Gnosjö upp. Syftet är ett säkrare trafikflöde och att underlätta för besökare att lämna hushållens utsorterade grovavfall inklusive farligt avfall, förpackningar samt tidningar.
Arbetet påbörjas vecka 32 och beräknas vara färdigt vecka 46. Anläggningen kommer att ha öppet som vanligt under den inledande och avslutande delen att byggtiden, men byggtrafik kan förekomma. Vecka 35-41 stänger dock återvinningscentralen och besökare hänvisas under denna period till någon av SÅM:s andra återvinningscentraler. Länk till annan webbplats.
Detta kommer att göras vid upprustningen:
Vi hoppas på förståelse för eventuella olägenheter under byggtiden och ser fram emot att kunna erbjuda våra besökare en förbättrad service.

Återbetalning till fastighetsägare i villahushåll som inte längre är kunder hos SÅM
Ge och Ta på Gislaveds återvinningscentral tillfälligt stängt